Tajomstvo žiarivej pleti? - Pravda o slimačom mucíne v kozmetike.

 

 

Slimačí mucín, tiež známy ako slimačí sliz alebo slimačí sekrét, spôsobil veľký rozruch v kozmetickom priemysle. Jeho popularita sa prudko zvýšila, najmä na sociálnych sieťach, kde používatelia oceňujú jeho mnohé pozitívne účinky na pokožku.

Je to jedna z obľúbených zložiek kórejskej kozmetiky. Jeho schopnosť opraviť poškodenie pokožky, aktívne hydratovať, bojovať proti vráskam a redukovať akné je ako keby malým zázrakom.

Keďže slimačí mucín je relatívne novou zložkou v západnej starostlivosti o pleť, panuje okolo neho pocit novosti a nadšenia. Ale čo presne je slimačí mucín? Ako sa získava a extrahuje? A aké sú najpopulárnejšie produkty obsahujúce slimačí mucín?

V našom článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o slimačom mucíne a jeho úlohe v kozmetických produktoch.

 

Aké sú účinky slimačieho mucínu?

Slimačí sliz obsahuje množstvo biologicky aktívnych zložiek. Tieto zložky zahŕňajú proteíny, enzýmy, vitamíny a kyseliny, ktoré zlepšujú hydratáciu pokožky, zvyšujú jej elasticitu a pomáhajú v boji proti vráskam. Slimačí sliz má tiež protizápalové a hojivé účinky, ktoré pomáhajú znižovať začervenanie a opuchy, ako aj zlepšovať jazvy a pigmentáciu pokožky. Preto sa slimačí sliz často používa v kozmetických výrobkoch na starostlivosť o pokožku, a to najmä v kórejskej kozmetike. 

 • Hydratácia pleti:

Štúdia publikovaná v časopise International Journal of Cosmetic Science zistila, že slimáčí sekrečný filtrát má hydratačné účinky na pleť, zlepšuje hydratáciu a pružnosť pokožky [1].

 • Podpora tvorby kolagénu

Výskum publikovaný v časopise Journal of Ethnopharmacology ukázal, že slimáčí sekrečný filtrát zvyšuje tvorbu kolagénu v ľudských bunkách pokožky [2]. 

 • Pomáha pri hojení a regenerácii pokožky: 

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Dermatological Treatment zistila, že slimačí sekrečný filtrát podporuje hojenie rán u myší tým, že zvyšuje proliferáciu buniek kože [3].

 • Antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti:

Výskum publikovaný v časopise Journal of Cosmetic Dermatology ukázal, že slimačí sekrečný filtrát prejavuje Antioxidačné a antimikrobiálne aktivity, čím sa stáva potenciálne užitočnou zložkou v produktov starostlivosti o pleť [4].

 • Anti-aging 

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Drugs in Dermatology zistila, že slimačí sekrečný filtrát dokáže zlepšiť vzhľad jemných línii a vrások [5].


 

Ako sa získava slimačí mucín (sliz) ?

V dnešnej dobe už existujú etické spôsoby získavania slimačieho mucínu pre kozmetické účely. 

V Taliansku sa mucín zo slimákov získava ich ponorením do špeciálneho parného kúpeľa, ktorý pôsobí ako kúpeľ pre slimáky a tým dochádza k  jehouvoľňovaniu.

V iných farmách sú slimáky jednoducho umiestnené v prostredí, kde sa môžu pohybovať po drsnom povrchu, pretože to spôsobuje tvorbu slizu prirodzeným spôsobom. 

Medzi ďalšie spôsoby patria [6]:

 1. Získavanie mucínu bez zranenia slimákov - Tento proces zahŕňa použitie farmaceutických postupov, ktoré stimulujú produkciu slimáčieho mucínu  bez toho, aby sa slimáci ranili. Tento proces je pre slimákov menej stresujúci a neubližuje im.

 2. Získavanie mucínu počas obdobia, keď slimáci zimujú - Slimáci väčšinou zimujú, čo znamená, že sa nevyvíjajú a netvorí sa u nich slimačí mucín. Toto obdobie môže byť využité na získanie slimačieho slizu bez toho, aby sa slimáci zraňovali.

 3. Získavanie mucínu z chovných farmách, ktoré sú zamerané na etické postupy - Existujú chovné farmy, ktoré sa zameriavajú na etické postupy pri získavaní slimačieho  slizu. Na týchto farmách sú slimáci chovaní v prostredí, ktoré zodpovedá ich prirodzenému prostrediu a sú kŕmení kvalitnou stravou.

 

Najpoužívanejšie produkty obsahujúce slimačí mucín.

COSRX Advanced Snail 96 Mucin Power Essence

 

Tento produkt od značky COSRX asi najznámejším v rámci kórejskej kozmetiky obsahujúci až 96% slimačieho mucínu. Táto esencia je vhodná pre všetky typy pleti a pomáha zlepšiť hydratáciu a textúru pokožky.


Beauty of Joseon - Revive Serum: Ginseng + Snail Mucin

 

Revive sérum od Beauty of Joseon sa najlepšie dá popísať ako anti-aging sérum, ktoré využíva výhody ženšenu a slimákového mucínu. Obnovuje poškodenú pokožku a zlepšuje vrásky, navracia pokožke vitalitu.

Ženšenový koreň sa už dlho považuje za bylinku pre večnú mladosť, má nezameniteľný účinok na prevenciu starnúcej pokožky. 63% ženšenovej vody v zložení séra pomáha hydratovať pokožku a udržiavať vlhkosť hlboko v pokožke po dlhú dobu.

 

Zdroje:

 1. Kim, H. J., Nam, G., Kim, M. K., Jang, M., & Kim, D. O. (2018). Moisturizing effect of snail mucin extract in human skin. International Journal of Cosmetic Science, 40(3), 328-333.

 2. Lee, H. S., Kim, M. R., Park, Y., Park, H. M., & Sim, J. H. (2018). Effects of snail secretion filtrate on the proliferation and collagen synthesis of human skin fibroblasts. Journal of Ethnopharmacology, 226, 63-68.

 3. Kim, M. J., Yoon, J. S., Lee, M. K., & Kim, E. J. (2018). Snail mucin promotes skin regeneration and counters aging‐related white adipose tissue formation. Journal of Dermatological Treatment, 29(3), 256-260.

 4. Kim, J. Y., Kang, S. W., Kang, Y. G., Lee, H. Y., Kim, K. C., & Kim, D. S. (2015). Biological activities of commercially available snail filtrate products. Journal of Cosmetic Dermatology, 14(1), 30-38.

 5. Park, S. Y., Kim, M. H., Jung, M., Lee, S. H., & Park, Y. J. (2019). Effects of snail secretion filtrate on facial wrinkles, skin elasticity, and hydration in healthy, middle-aged Korean females. Journal of Drugs in Dermatology, 18(3), 217-223.

 6. Luchetti, E., & Ballabeni, V. (2019). Snail Slime: An Alternative Concept of Mucin Production by Sea Animals.